X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
Telefon : 0850 480 89 39   E-Mail :info@nossi.net
>
WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?

WordPress Şifre Sıfırlama Nasıl Yapılır?
 
Şifre, artık hayatımızın bir parçasıdır. Günümüzde birçok insan birçok farklı şey için şifre belirlemekte ve gün içerisinde defalarca kez kullanmaktadır. İnsanlar genellikle şifrelerini güvenli olsun diye zor seçmeli ve birçok farklı şifreyi kullanmalıdır. Ancak bu durum her ne kadar güvenlik açısından olumlu olsa da hatırlama anlamında çeşitli sorunlar getirebilir. Bu durum kendi web sitesi ya da blog sitesi bulunan insanların belirledikleri WordPress şifreleri için de geçerli olabilir. Birçok insan en başta belirlediği şifreyi hatırlayamadığı için şifre sıfırlama işlemlerine ihtiyaç duyabilir.

Dünya üzerinde ağ ortamında en çok kullanılan içerik yönetim sistemi olan WordPress ile kendi web siteni ya da blog sayfanı oluşturmak oldukça kolaydır. Kolay kullanımı, açık kodlu olması ve birçok farklı tema ve eklenti eklenmesi ile insanların tercih ettiği WordPress sistemini kurarken şifrelerin unutulması, hatalı girilmesi gibi durumlar ile karşılaşıla bilinir. Bu nedenle şifre sıfırlama yöntemleri oldukça fazla araştırılmaktadır.

Şifremi Unuttum Sekmesinden Şifre Sıfırlama

WordPress sitesi internet üzerindeki bir sunucu üzerine yayınlanmakta ise şifreyi unuttum sekmesi tıklanarak, şifrenin kayıtlı olan e-posta adresine gönderilmesi sağlanabilir. Bu durum oldukça kolay olarak şifrenin sıfırlanmasına olanak tanımaktadır. Ancak localhost sistemi var ise ve bilgisayarda mail sunucusu kurulu değil ise bu işlem fayda göstermemektedir.

WordPress Cpanel Üzerinden Şifre Sıfırlama

Localhost’ta çalışılıyor ve bilgisayardaki mail sunucu kurulu olmuyor ise mail adresine mail gelmez. Bu durumda Cpanel üzerinden şifre sıfırlama işlemi yapılabilir. Cpanel üzerinden şifre sıfırlama sistemi şu şekilde ilerlemektedir;

  • Cpanel’e giriş yapılır
  • Veritabanları sekmesinde yer alan phpMyAdmin sekmesine giriş yapılır
  • Sol tarafta bulunan ve WordPress kurulu olan veritabanı seçilmelidir
  • Daha sonra yeniden sol tarafta bulunan tablolar arasından _users olan tablo seçilir ve kullanılır
  • Açılan sayfada sıfırlanmak istenen kullanıcı hesabını bulmak gerekir. Hesap bulunduktan sonra düzenle sekmesi tıklanmalıdır
  • Password bölümüne yeni şifrenin md5 hali yapıştırılır. “123456” karşılığı olan “e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e” kullanılır ve şifre otomatik olarak 123456 olur. Böylelikle şifre sıfırlama işlemi başarı ile gerçekleşir.
Top